úterý 14. června 2016

MACHRŠŇŮRY

Tzv. machr šňůry všichni známe. A protože se nám tu v čechách rozjel takový nešvar, že se tomu říká klíčenka, tak si to upřesníme. Asi se výraz klíčenka zažil proto, že ty šňůry dnes používá většina na klíče. Ale původně je klíčenka - drobný předmět, sloužící k přenášení nebo uschovávání klíčů, viz překlad do anj - klíčenka = key case, key pouch.
Mimoto se slovo klíčenka v ČR hlavně používá na různé ozdobné přívěšky - keyring, umístěné nejen u klíčů. Tagže slovo klíčenka je jako označení takové šňůrky naprosto zavádějící. A protože k tomuto předmětu nikdo ještě nevymyslel lepší název, tak označení MACHRŠŇŮRA, můžeme považovat za oficiální, viz wikipedie.
V angličtině v tom mají trochu "jasněji", viz překlad - Lanyard - šňůrka kolem krku, ozdobná šňůrka na uniformě, šňůra na zavěšení, krátké lano, lano (tenké, návlečné, námořnické). Šňůrkám kolem krku ale také říkají porůznu - lanyards, key cords, badge holders, the ‘Thingies that go round your neck’. Tagže taky solidní hokej.
  
Machršňůry se používají, aby se klíče neztrácely. Možno je nosit kolem krku nebo připevněné za očko u gatí. Na kratší odrůdu machršňůry je vhodné si přivázat i peněženku. Pak je totiž téměř vyloučeno, že cokoliv v jakkémkoliv stavu ztratíte - ověřeno v praxi! A protože se u té šňůry zažil název klíčenka, většina lidí nenapadne, ji používat na telefon a vyhnout se tak zbytečným komplikacím, spojeným se ztrátou nebo rozbitím přístroje. Asi by se měli takové šňůrky pojmenovat telefonky, aby bylo jasno. A to asi až za druhý, protože za prvý je v dnešní době to, že telefony vypadají spíš jako tablety a postrádají miniaturní očko pro uchycení klíčenky. Aby lidi vesele ztráceli, rozbíjeli a kupovali nové mašiny porád dokola. No tak je už na každém, jak mu to vyhovuje.

My vyrábíme a doporučujeme lanyards - machršňůry. Je to praktické a ještě poslouží jako efektivní reklamní předmět. Klíčenky (přívěšky) vyrábíme také, ale to je jiná epizoda, protože tohle jsou prostě machr šňůry, HOWG :D

Zde pár vzorků pro fsZOO, Bojkot a ZOO-CORE.